Logopeda dla dorosłych Gdańsk

W Akademii Mowy zespół składa się z wielu specjalistów. Logopeda dla dorosłych to osoba, która pomaga uporać się z problemami życia codziennego związanymi z wymową oraz aparatem mowy. Najczęstszymi problemami są: jąkanie, seplenienie, rotacyzm, brak wyrazistości mowy.

Logopeda dla dorosłych Gdańsk

Zespół tworzą logopedzi, specjalizujący się w pracy z osobami pełnoletnimi. Mamy bogate doświadczenie w diagnozie i terapii osób dorosłych. Jeżeli potrzebujesz pomocy logopedy dla dorosłych lub neurologopedy dla dorosłych w Gdańsku umów się na konsultację ze specjalistą. Dobierze on najlepsze rozwiązanie dopasowane bezpośrednio do Ciebie. Nasz logopeda dla dorosłych w Gdańsku znajduje się przy ulicy Abrahama 1a lokal 3.03.

Gdańsk

Abrahama 1a/lokal 3.03,
80-307, (II piętro)

Umów wizytę

+ 48 512 237 427

Logopeda dla dorosłych - czy wiele osób potrzebuje jego pomocy?

Czy ktoś z twojego otoczenia sepleni, nie wymawia prawidłowo głoski [r] lub jego mowa sprawia mu widoczny problem? Z pewnością tak. Wady wymowy nie znikają wraz z wiekiem, a zaniedbane w dzieciństwie z różnych przyczyn towarzyszą człowiekowi w dorosłym życiu. Właśnie wtedy idziemy do logopedy dla osób dorosłych.

Czym zajmuje się logopeda dla dorosłych?

Osoby dorosłe do logopedy powinny się wybrać się gdy zaniepokoi je własna mowa. Zgłoszenie się na konsultację do logopedy dla dorosłych to pierwszy krok w drodze do rozwiązania problemu. W zależności od sytuacji specjalista zaproponuje Ci najlepszą formę pomocy: wskazówki, diagnozę, indywidualną terapię lub skieruje Cię na konsultację do odpowiedniego specjalisty np. ortodonty; fizjoterapeuty.

LOGOPEDA DLA DOROSŁYCH GDAŃSK

Kiedy warto pójść do logopedy dla dorosłych?

Jeśli zauważyłeś/aś u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości mowy, warto skonsultować się ze specjalistą. To właśnie logopeda jest osobą najlepiej przygotowaną do rozpoznawania zaburzeń mowy. Wady wymowy u dorosłych mogą wpływać negatywnie na jakość życia pacjenta – hamować kontakty społeczne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w życiu zawodowym oraz prywatnym.

Poniżej podaliśmy przykłady sytuacji, kiedy warto wybrać się do logopedy.
TERAPIA LOGOPEDYCZNA DLA DOROSŁYCH

Częste pytanie u logopedy dla dorosłych - "Dlaczego mówię źle?"

Powinniśmy zrozumieć, jak należy prawidłowo wymawiać dany dźwięk. Musimy być świadomi, co takiego robimy źle. Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste – spora grupa pacjentów nie jest w stanie określić, gdzie znajduje się ich język podczas realizacji danego dźwięku.

Dorośli zapytani o to, gdzie w danym momencie znajduje się ich język, zazwyczaj w pierwszej chwili odpowiadają „gdzieś na dole”, „na zębach”, „gdzieś z tyłu”, nie są natomiast w stanie określić precyzyjnie miejsca artykulacji, a jest to niezwykle ważne.
Logopeda dla dorosłych

Czy osoba dorosła może wyleczyć wady wymowy?

Usuwanie wady wymowy u dorosłego, mającego za sobą całe lata utrwalania nieprawidłowych nawyków, jest o wiele trudniejsze i dłuższe niż u dziecka. Zazwyczaj terapia logopedyczna osoby dorosłej, skupia się wokół rehabilitacji konkretnego, nieprawidłowo realizowanego dźwięku, na przykład głoski [r].
Wprowadzane są ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, ćwiczenia przygotowujące język i wargi do artykulacji danej głoski, realizowany jest dźwięk w izolacji, potem w sylabach, wyrażeniach dwuwyrazowych, zdaniach, tekstach, wreszcie w mowie spontanicznej.
neurologopeda

Najczęściej zadawane pytania:

Rozwiej wątpliwości dotyczące formy i przebiegu pomocy logopedycznej.
Dobry logopeda to taki, który zna się na rzeczy, wie jak pokierować Pacjentem, aby terapia przynosiła jak najlepsze efekty. Jest cierpliwy i uważny. Potrafi postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednio dobrany plan terapii.
Długość terapii jest sprawą bardzo indywidualną – może trwać kilka miesięcy, a może nawet kilka lat. Zdarzają się sytuację, gdy wady wymowy są korygowane na kilku spotkaniach.
Terapia logopedyczna osoby dorosłej różni się od pracy z małym pacjentem.
Uważa się, że terapia logopedyczna dorosłych trwa dłużej i jest trudniejsza niż terapia dziecka (głównie dlatego, że wada wymowy jest utrwalana przez lata). Nie jest to jednak regułą, natomiast w dużej mierze wiele zależy od samozaparcia pacjenta. Podobnie jak z dzieckiem, terapia logopedyczna osoby dorosłej opiera się na ćwiczeniach oddechowych, artykulacyjnych (czyli ćwiczeniach buzi i języka) oraz fonacyjnych.


Co jest łatwiejsze w pracy ze starszym pacjentem? Na pewno inna świadomość językowa, świadomość istniejącego problemu oraz chęć do pracy. Dorosły nie trafia do logopedy przypadkowo ani po badaniach przesiewowych, jak dziecko. Najczęściej zgłasza się sam, jest więc to świadoma decyzja z gotowością do pracy.